poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Dlaczego warto czytać?

Hej, jak uważacie, warto czytać książki? 

Na pytanie postawione powyżej można znaleźć wiele odpowiedzi. Jedni mogą twierdzić, że czytanie czegokolwiek to strata czasu, inni natomiast bez interesującej książki nie wyobrażają sobie codzienności dnia. Ja oczywiście należę do tej drugiej grupy. Może nie czytam od razu całej książki, ale na pewno staram się przeanalizować chociażby kilkanaście stron. A dlaczego warto czytać? Na to pytanie mam kilka odpowiedzi.

Otóż pierwszym argumentem jest to, że czytając cokolwiek wzbogacamy nasze słownictwo. Prawdą jest, że człowiek, który nie ma styczności z jakąkolwiek książką, ma mały zasób wyrażeń. Często gdy chce coś powiedzieć lub wyjaśnić, po prostu brakuje mu słów. Nie to co osoba, która dużo czyta. Jej wysławianie się jest coraz lepsze. Przyjemniej się słucha osoby, która mówi płynnie i nie "zacina się", gdy chce coś wyjaśnić. Żeby dojść do takiego etapu, potrzeba naprawdę sporo wysiłku, trudu i cierpliwości.

A co z ortografią? To właśnie bez niej wszystkie wypracowania w szkole są oceniane poniżej oceny dobrej, a nawet i niższej. Żeby to poprawić nie trzeba wkuwać poszczególnych słów, tylko sięgnąć po jakąkolwiek książkę, zeszyt, czasopismo. Odkąd dużo czytam, a robię to już od dłuższego czasu, nie mam zbyt wielkich problemów z ortografią. Szybko zapamiętuję trudne wyrazy. Oczywiście człowiek jest nieomylny, toteż zdarza mi się zrobić jakiś błąd. Te umiejętność pisania posiadam właśnie z książek, bo to dzięki nim ludzie utrwalają oraz ćwiczą swoją ortografię.

Lubię czytać, ponieważ mogę "oderwać się" od rzeczywistości.To tak, jakbym żyła w dwóch miejscach. Czytając, przenoszę się myślami do zaczarowanego świata i nie mam potrzeby stamtąd wrócić. Oto jest kolejny argument. Cieszę się, gdy mogę "zatopić się" w ulubionej książce i poczuć obecność bohaterów owej powieści, szczególnie wieczorem. Wtedy nawet, gdy przestanę czytać, myślę co przydarzyło się mojej ulubionej postaci, jak dalej potoczy się jakaś sytuacja. Gdy już zacznę czytać ciekawą książkę, nie mogę się od niej oderwać. Przenoszę się myślami do świata, w którym mogę uciec od szarej rzeczywistości.

Czy warto czytać książki? Na to pytanie jest już jasna odpowiedź. Powinno się je czytać ze względu na: bogate słownictwa, ortografię, wiedzę, wyobraźnię, wyciszenie oraz dobrze wykorzystany czas wolny. Im więcej czytamy, tym więcej się dowiadujemy. Moim zdaniem warto czytać nie tylko książki, ale także gazety i czasopisma, bo one tez potrafią kształcić. 


A Wy jakie typy książek lubicie czytać?


7 komentarzy:

 1. Co do książek to ja co wieczór czytam dziecku - bardziej to jego rozwija niz mnie ale dobre i to !
  A po za tym :
  Mój syn do szkoły pójdzie dopiero za 2 lata . Teraz będzie chodzic do przedszkola tylko na 3- 4 godz. (jako starszak czy jak ich tam nie zwą ), a za rok pójdzie do zerówki , a potem dopiero do szkoły !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój maluch jako 5-cio latek bedzie chodzic do przedszkola , jako 6-latek do zerówki , jako 7-latek pójdzie do szkoły . Można posłać dziecko wcześniej do szkoły czyli 6-cio latek może juz zostać uczniem , ale to zależy tylko od rodzica - o ile się nie mylę w 2014 wejdzie na dobre ustawa w której 6-cio latki bedą już obowiązkowo szły do szkoły .

   Usuń
 2. Ostatnio zachęciłam kilku moich przyjaciół do czytania ;) A uważali,że książki są do bani ;p
  I właśnie im tłumaczyłam,że kiedy czytam nie ma mnie,mojego łóżka,pokoju,podwórka. Są bohaterowie książki i miejsca,kw których żyją. I nasza wyobraźnia jest magią.Niby widzimy tylko czarne literki na białej stronie,a tak naprawdę widzimy co innego.Dla mnie to jest czymś pięknym,że mogę widzieć i słyszeć,nie używając zmysłów.
  Warto czytac także dlatego,że zwiększa się nasza wyobraźnia i np,piszemy lepsze prace pisemne.Czyli opowiadania itd. Ostatnio na lekcji sie nam nudziło to narysowałam baźgi maźgi na kardce i spytałam kolegi obok czy coś widzi,a on,że nie. A ja widziałam tam dużo. Zawsze wygrywam "bitwy na szukanie kształtów w chmurach" :D
  Ostatnio miałam zastój z czytaniem,bo sięgnęłam po "Syzyfowe prace",ale jednak odpuszczę sobie wiedzę o rusyfikacji.Nadrobiłam to za to w weekend i przeczytałam dwie książki Masz konto na biblionetce albo lubimyczytac.pl?;>
  Wybaczysz mi to rozpisanie?:D

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepraszam,przepraszam,ale jeszcze muszę dodać parę rzeczy :D
  Co do gazet to zależy jakie czytamy,bo raz w świetlicy oglądałam "Dziewczynę" i tam zachęcali do masturbacji ;o
  "Boisz się pierwszego razu?Zrób go sobie sama!"
  Normalnie zaniemogłam jak to zobaczyłam.Kto coś takiego drukuje?
  A co do moich ulubionych książek,to ostatnio jestem na etapie czytania serii "Pisane przez życie"-polecam Ci to ;)
  Uwielbiam także HP,książki Dana Browna,Sandry Brown i Stephana Kinga.Za niedługo biorę sie za Alex Kavę ;>
  Dobra,dobra ,idę już stąd,bo za dużo piszę :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja kryminaly przed wszystkim : )

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię przeróżne książki, chętnie biografie i reportaże.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zostałaś przeze mnie otagowana!;)
  Zapraszam do zabawy :
  http://essence-of-silence.blogspot.com/2012/04/tag11-pytan.html

  OdpowiedzUsuń